Etkili Flaş Nasıl Kullanılır?

flaş

Kompakt veya DSLR olsun flaş kullanımı birçok güzel karenin ortaya çıkmasını sağlar. Flaş kullanımı çok fazla tavsiye edilmese de gerekli olduğu durumlarda flaş kullanımından kaçınılmamalıdır.

Dış mekânda Flaş Kullanımı

Dış mekanda flaş kullanımı DSLR yada kompakt makinelerde genellikle dahili bir flaş yer almaktadır. Ancak bu flaşların kullanımı genellikle iyi sonuçlar vermez. O yüzden dâhili flaşların kullanımı pek tavsiye edilmez.

Canon-Speedlite-430EX-II-Flas_3114_1

Dâhili flaş portre çekimlerinde kullanılabilir. Özellikle yazın dik gelen ışık yüzde koyu gölgeler oluşturmaktadır. Bu gölgelerin önlenmesi için dâhili flaş kullanılabilir. Bunu önlemenin bir başka yolu da bir yansıtıcı yardımıyla insan yüzüne dolgu ışığı vermektir. Ancak buda belgesel çekimlerinde doğallığın önüne geçmektedir. O nedenle flaş kullanımına mecbur kalırız.

sony-hvl-f42am-4fa90bda44add-550x500

Harici flaş dediğimiz makineye takılan flaşlarla her zaman daha iyi sonuçlar alırız. Ayrıca bu flaşların gücü dâhili flaşlara göre çok yüksektir tabiki parası da Çekimlerimizde vermiş olduğumuz flaş yüksek gelirse flaş ışığının EV değerini ( 0) konumuna getirmeliyiz. Eğer flaş az gelirse de EV değerini artırırız.

Diyeceksiniz ki bunu nasıl anlayacağız. Tabiki ilk çekimi yaptıktan sonra ICD ekrandan bakarak buna karar vereceğiz. Yaşasın LCD ekranlı teknolojik DSLR makineleri. Unutmayın ki flaşların etki mesafesi sınırlıdır. Ayrıca dâhili flaşların etkisi çok azdır. Harici flaş kullanmak daha doğrudur tabi şu da var ki harici flaşların fiyatları bir DSLR makinesi fiyatına neredeyse eşittir. Hatta geçtiği durumlarda olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright Tasarımdurağı | www.tasarimduragi.net